Kazí dřevo, lepší tělo

 

Jako jediní využíváme k produkci hub přírodně sterilní substrát. Neprochází tedy teplotní sterilizací ani k degradaci aromatických látek v substrátu. Proto houby obsahují až třikrát tolik zdraví prospěšných látek než ostatní formy kultivace, konkrétně se jedná o Lentinan sodný (polysacharid – betaglukan).

Betaglukan je unikátní přírodní polysacharid schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Každodenní konzumace betaglukanů optimálně stimuluje bílé krvinky (makrofágy) a díky nim jede obranný systém člověka na maximum. Makrofágy jsou skupina bílých krvinek, které mají za úkol pohlcovat a likvidovat cizorodé částice v těle. Všechno ale nezvládnou a s dlouhodobými infekcemi, opakovanými nemocemi, vyčerpáním či velkým stresem potřebují pomoci.

Na buňkách imunitního systému existují specifické receptory pro glukan nazvané CR3. Ve chvíli, kdy se na tento receptor naváže betaglukan s dalšími složkami s organismu, dojde k obrovské aktivaci imunitní buňky, která je v té chvíli schopna zničit všechno, co do těla nepatří, od bakterií až po rakovinotvorné buňky.

Aminokyseliny

Shiitake je zdrojem kvalitních aminokyselin, i těch esenciálních, které si samo nevyrobí. Nejvíce zastoupené jsou kyselina glutamová, aparát, leucin, alanin, arginin a prolin.

Lipidy

Lipidy a mastné kyseliny (i ty nenasycené) obsahují houby Shiitake. Např. kyselina palmitová, stearová, kyselina olejová, linolová a linolenová.

Vitamíny a minerální látky

Další důležitou součástí jsou vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12, beta karoten), vitamín D2, minerály a stopové prvky v zastoupení zinku, draslíku, selenu, vápníku, sodíku, hořčíku a železa.

Dle současné legislativy EU u bylinek a hub nesmíme uvádět další podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem jejich zdravotního nebo léčebného účinku. Přesto, že tisíce let docházelo k využívání této houby k léčebným účelům, zejména v Japonsku a Číně, a bezpochyby pomohly bezpočtu pacientům, nesmíme již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.